Там на річці, на Йордані
Там на річці, на Йордані,
Там тиха вода стояла,
Пречиста діва, діва Марія,
Свого сина купала.
А як скупала своєго сина
В чисті пелени повила,
В яслах на сіні, в божій яскині,
Як на престолі положила
***
Хай ангел торкнеться вас ніжно крилом, Зігріє щедрівка вам серце теплом, Хай радість, достаток наповнять ваш дім, Оселяться щастя та спокій у нім! Христос Хрещається!
А той третій празник — Святе Водохреще
Дай, Боже, що ми сказали,
Аби і так стало і вам, і нам,
І цьому щасливому двору,
І всьому миру Господньому!
Хай вам святиться, веселиться
Святая йорданська водиця.
Як нині і в рік, і від року в рік,
І на цілий вік!
Христос хрещається!
Доки не вип'єте освяченої води у Щедрий вечір, доти не можна куштувати 12 страв
18 січня християни відзначають Навечір'я Богоявлення. Напередодні Водохреща господині готують знову святу вечерю, яку ще в народі називають Щедрим вечором, або ж Голодною кутею.
У цей день християни дотримуються суворого посту, а у церквах освячують воду, яку перед святою вечерею випивають, перехрестившись, а господарі окроплюють нею своє обійстя. Щедрим вечором завершується цикл різдвяних свят.
Священнослужителі кажуть, святвечір - це давній слов’янський обряд, який зараз став доброю християнською традицією. Страви нагадують нам про багатство нашої землі і Божу щедрість. А освячена вода часто має силу не лише завдяки людській вірі.
Світле християнське свято Богоявлення Господнього в народі називають Водохреща. Йордана (або Ордана, Водохреща, Богоявлення) – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні та греко-католицькі християни відзначають 19 січня. З ним пов'язують хрещення на Йордані Христа.
Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва – Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з'явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.
А як слід святкувати саме Водохреще?
— Перш ніж щось з'їсти, слід випити освячену йорданську воду. Після Святої Літургії вся сім'я збирається за святковим столом. На Йордан вже можна споживати будь-які страви, адже посту в цей день нема. Вже по обіді люди йдуть до ополонки. Колись вважалося, що хто стрибне в ополонку найшвидше, той буде здоровший, адже з кожною наступною людиною вода буде менш свята.
|